Sporta stundas skolēniem vienmēr ir radījušas dažādas emocijas. Vieniem tās ir mīļākās 40 minūtes, kas jāpavada skolā, citi meklē attaisnojumu, nepaņem sporta tērpu, pasniedz skolotājam mammas vai ārsta zīmi, lai varētu izvairīties no šī mācību priekšmeta. Taču Liepājas 8.vidusskolas 3.a klases zēniem un meitenēm no novembra sākuma ar sportu būs piepildīta katra mācību diena, piedaloties Latvijas Olimpiskās komitejas rīkotajā projektā “Sporto visa klase”.

Cer pārliecināt

Tas ir pavisam jauns projekts, kuru LOK šogad uzsāks sešu Latvijas pilsētu skolu trešajās klasēs. Tā mērķis ir katru nedēļu nodrošināt kvalitatīvu un metodiski atbilstošu trīs fakultatīvo sporta nodarbību sarīkošanu papildus tām divām sporta stundām, kas ir paredzētas obligātajā izglītības programmā.

Projekta idejas autors ir Olimpiskais vicečempions un LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers un to plānots īstenot turpmāko četru gadu laikā, kad tajā brīvprātīgi varētu iesaistīties ne mazāk par 120 klasēm un 3000 bērniem. “Šis nav projekts Olimpiešu gatavošanai, tas paredzēts bērnu veselības nostiprināšanai, viņu stājas uzlabošanai, motivējot viņus nodarboties ar sportu. Mani līdzīgi kā daudzus vecākus Latvijā satrauc skolēnu veselības rādītāji, kas pēdējos gados ir ar izteikti negatīvu tendenci. Īpašs stimuls uzsākt šo projektu bija formālā attieksme, gatavojot sporta pamatnostādnes un neskaitāmie argumenti, kas neļāva skolās ieviest trešo sporta stundu jau šogad. Ceru, ka projekta laikā izdosies pārliecināt izglītības politikas veidotājus palielināt sporta stundu skaitu,” atzinis Ž.Tikmers.

Nodarbības projekta laikā notiks saskaņā ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas izstrādātu metodisko materiālu. Viena fakultatīvā nodarbība būs peldēšanā, otra būs futbola un tā elementu apguve, savukārt trešā nodarbība būs stājas korekcija un vingrošana. Projekta nobeigumā LSPA speciālisti salīdzinās vispārējo fizisko spēju un stājas novērtējumu ar sākotnējiem datiem.

Nebaidās no sporta

Liepājas 8.vidusskola godu piedalīties projekta pirmajos soļos ieguvusi, pateicoties sporta skolotājai Evitai Auniņai, kuru pērn ceremonijā “gada balva sportā” atzina par Latvijas gada labāko sporta skolotāju, tādēļ Liepājas Sporta skolotāju metodiskā apvienība šādu iespēju piedāvājusi, atklāj skolas direktore Jevgēņija Mickēviča. Viņa norāda, ka skola pašlaik lielu uzmanību pievērš sportam. Šogad atklāta futbola klase zēniem, tiek veidotas sporta dienas sadarbībā ar pirmsskolas izglītības iestādi “Mazulītis”, jau trīs gadus piedāvā fakultatīvās sporta stundas, tādēļ skola uzreiz akceptējusi projekta piedāvājumu. “Ir daudzi, kas individuāli apmeklē sporta nodarbības, bet ir daļa tādu, kurus nesaista viens konkrēts sporta veids. Šāds formāts dod iespēju viņiem uzlabot vispārējo fizisko sagatavotību – izkustēties, izskrieties,” saka J.Mickēviča.

3.a klases audzinātāja Vineta Egliena uzskata, ka katra klase būtu pelnījusi piedalīties šādā projektā. Skolotāja stāsta, ka viņas skolēni jau no pirmās klases divas reizes nedēļā viņas vadībā dejo tautiskās dejas, tādejādi ir četras aktīvas nodarbības, tās kopā ar divām sporta stundām bērniem jau līdz šim ir bijušas. “Tas ir vairāk nekā skaidrs, ka sports bērniem ir vajadzīgs. Tagad slodze bērniem būs ļoti liela, septiņas nodarbības nedēļā, bet viņi tiešām grib kustēties un nebaidās no sporta,” savu audzināmo klasi uzslavē skolotāja.

Arī sporta skolotāja atzīst, ka šī klase vēlas būt aktīva, bet kā jau jebkurā kolektīvā bērni ir ļoti dažādi – vairāk un mazāk sportiski, taču neesot tādu, kas būtu vairāk malā sēdētāji. Runājot par sporta stundu skaitu, E.Auniņa ir pārliecināta, ka piecas nodarbības nedēļā būtu tikai optimāli, lai bērni attīstītos šodienas mazkustīgajā vidē un apmierinātu dabiskās vajadzības pēc fiziskām aktivitātēm, neuzspiežot milzīgus sasniegumus. Projekta mērķis esot pierādīt, ka vismaz trim sporta stundām nedēļā jaunāko klašu skolēniem būtu jābūt. “Mēģinājums pierādīt, ka tas ir veselībai vajadzīgs, lai bērni iemīlētu sportu, pierastu kustēties. Lai viņiem liktos, ka bez tā vispār nevar,” fizisko aktivitāšu nozīmi akcentē E.Auniņa.

Iespaidi no atklāšanas

Katrai no sešām klasēm, kas novembrī uzsāks projektu, ir arī savs Olimpiskais audzinātājs. Liepājniekiem tas ir Latvijas futbola izlases visu laiku rezultatīvākais spēlētājs un šā brīža futbola kluba “Liepāja” spēlējošais prezidents Māris Verpakovskis. Viņa uzdevums būs iedvesmot, palīdzēt bērniem attīstīties un sasniegt savus mērķus. Vienu sporta nodarbību Māris jau ir apmeklējis, iepazinies ar bērniem, kuri viņu labi atpazīst un uztver kā lielu autoritāti 3.a klasē, kurā lielākoties gan mācās meitenes, esot divi nopietni futbolisti, arī sporta vingrošanas un cīņas sporta pārstāvji, tomēr V.Egliena norāda, ka šajā vecumā intereses mainās bieži un, piekrītot direktores teiktajam, saka, ka lielākie ieguvēji no projekta būs tie, kas ar konkrētu sportu ikdienā nenodarbojas.

Viens no atmiņā paliekošajiem notikumiem 8.vidusskolas trešās klases skolēniem bijis projekta “Sporto visa klase” atklāšanas pasākums Rīgā un Latvijas – Turcijas izlašu futbola mača apmeklēšana “Skonto” stadionā, turklāt dažiem no liepājniekiem bijusi lielā iespēja futbolistus ievest stadionā.

“Domāju, ka viņi to atcerēsies ilgi. Godīgi sakot, es arī pirmoreiz biju tādā sporta spēlē. Vēlais brauciens, spēles atmosfēra un atklāšana, slaveni sportisti rāda mums priekšnesumus. Man ļoti patika, ka apsolīja skatīties mācību sasniegumus. Arī tas būs vienam otram pamudinājums ķerties tā nopietnāk pie mācībām,” pedagoģisks prieks ir klases audzinātājai.

Viena no laimīgajām bija Paula Jete Sudmale, kura atzina, ka ļoti labi jūtoties sporta botēs un fiziskas aktivitātes viņai ļoti patīkot un daudzās sporta stundas mācības noteikti netraucēšot. Tāpat kā Paula, arī klasesbiedrs Renārs Jansons laukumā pie rokas izveda Turcijas valstsvienības spēlētāju. “Pirmo reizi vedu futbolistus. Izgāju ārā, visi jau sāka gavilēt, un bija baigi forši. Jā, stadions bija ļoti pilns. Vislielākais, ko esmu redzējis,” atceras jaunais futbola vārtsargs, kurš gan tagad domā pārorientēties uz peldēšanu. Lielāka pieredze komandu izvešanā ir bijusi Andijam Veigulim, kurš ar futbola nodarbojas jau divus gadus un to bija darījis arī “Daugavas” stadionā Liepājā, taču satraukums Rīgā bijis lielāks. Puisis sacīja, ka Verpakovski jau pirms tam pazinis, un tas ir forši, ka tagad ar Māri būs jātiekas biežāk.