RĪGA, Aug 02, BNS – Jevgēņijam Borodavko bija labas izredzes olimpisko spēļu turnīrā tikt pie uzvaras arī otrajā cīņā, taču pret Vācijas džudistu Dimitriju Petersu viņš pieļāva kļūdu, nekoncentrējot spēkus uzvaras gūšanai pamatlaikā, uzskata Latvijas sportista treneris Oļegs Baskins.

Pamatlaikā Peterss nopelnīja brīdinājumu, un Borodavko vajadzēja darboties vēl aktīvāk, kas būtu varējis tiesnešus pamudināt piešķirt uzvaru Latvijas džudistam, žurnālistiem teica Baskins.

"Bija iegūta priekšrocība, un bija divi varianti – vai nu vairāk kustēties un izraustīt pretinieku, vai turpināt no aizsardzības," sacīja Baskins un paskaidroja, ka atteikšanās no lielākas aktivitātes bija kļūda. "Vācietis tikai centās neitralizēt Borodavko darbības," cīņas gaitu pamatlaikā raksturoja Baskins.

"Protams, bija kļūda pieļaut "Golden score" [pagarinājumu]. Vajadzēja pielikt pamatlaika beigās, jo tiesnešiem nepatīk sākt "Golden score". Ar aktivitāti, kustību, tvērieniem vajadzēja tiesnešiem palīdzēt [izšķirties]. Taktika bija tāda, ka vajadzēja pamatlaikā pielikt," uzsvēra Baskins. "Izlaistais paņēmiens nebija pēc cīņas gaitas, tas ir sarūgtinoši," viņš piebilda.

Treneris uzskata, ka gadījumā, ja Borodavko būtu vēl vairāki metienu mēģinājumi, vācietis varētu saņemt otro brīdinājumu. Savukārt pārtraukums pirms pagarinājuma iegūto iniciatīvu izkliedēja. Baskins nešaubās, ka Borodavko bija ļoti labi sagatavojies un vieglā uzvara pirmajā cīņā Borodavko netraucēja. Baskins gan atzina, ka viņš pats un Borodavko bija gatavojušies otrajā kārtā tikties ar izraēlieti Arielu Zēvi, taču Eiropas čempions pirmajā cīņā zaudēja Petersam.

Borodavko pirms pagarinājuma ilgāk atpūtināja roku, tomēr Baskins uzsvēra, ka tā nav bijusi noguruma pazīme. Šāda rīcība tienešiem gan nepatīk, piemetināja treneris.

Baskins pastāstīja, ka Borodavko ir ļoti labi sagatavots tehniski, taču psiholoģiski vēl pārāk nenobriedis. "Trausls psiholoģiski, zaudējumus uztver ļoti sāpīgi," Borodavko raksturoja Baskins. Treneris uzteica Borodavko, kurš uz Londonu braucis cīnīties par augstu vietu, jo bijis skaidrs, ka olimpiskajās spēlēs nav pretinieku, kurus nevarētu uzvarēt. Četros gados līdz Londonai Borodavko uzvarēja daudzās sacensībās un pieveica četrus olimpiskos čempionus, bet bez veiksmes nevar iztikt, sacīja Baskins, atgādinot, ka olimpiskajā turnīrā zaudējumus cieta ļoti spēcīgi pretendenti.

"Ticējām, ka noķersim veiksmi, visu pēdējo gadu dzīvojām ar šādu domu. Tas bija iespējams, nebijām ne par vienu vājāki," sprieda treneris. Atturoties no asas kritkas, Baskins teica, ka zaudējuma gadījumā vienmēr ir kļūdas, uz ko norādīt. Zaudējumu Petersam treneris ar džudistu vēl analizēs.

Uz jautājumu, vai Borodavko turpinās startēt nākamajā olimpiskajā ciklā, Baskins atbildēja, ka nekur jau sportists nesprukšot. "Tagad varbūt papsihos, taču viņam ir tikai 25 gadi. Ja ne pēc vecuma, tad pēc psiholoģiskā stāvokļa vēl jauneklis. Viss būs kārtībā, līdz 30 gadiem var mierīgi turpināt," nākotnē raudzījās Baskins.

Savukārt Latvijas Džudo federācijas ģenerālsekretārs Vsevolods Zeļonijs žurnālistiem teica, ka Petersam izdevās viens metiens, bet tieši uz to džudo tiek strādāts, lai sagatavotu un izmantotu galveno iespēju. Arī Zeļonijs uzsvēra, ka Londonā daudzi izcili meistari vēlreiz pārliecinājās, cik dārgi džudo maksā viena kļūda. "Pieļāvi kļūdu, varbūt nedaudz atslābinājies, un viss," pauda olimpiskās bronzas īpašnieks Zeļonijs.

Federācijas amatpersona uzteica Borodavko, kurš turējies labi, un bijis redzams, ka džudists ir gatavs cīnīties par uzvaru. "[Borodavko] cīnījās labi un cienījami – nav nekādu pretenziju līdz brīdim, kamēr viņš nokrita. Ir nianses, kādēļ tas notika, un tikai viņš pats varētu pastāstīt, kādēļ tā notika. Savu darbu viņš izdarīja uz piecnieku. Bet vācietis laikam uz sešnieku," Borodavko veikumu izvērtēja Zeļonijs. "Katrs meklē iespēju realizēt savu vienu metienu. Tu gatavojies visu cīņu uz vienu galveno metienu. Tad to dari, un gadās, ka izdodas, gadās, ka ne. Vācietis savu iespēju izmantoja. Bija redzams, ka Borodavko pilnībā kontrolē cīņas gaitu un nedod pretiniekam iespēju. Taču no tā vēl rūgtāk, jo redzams, ka [Borodavko] bija gatavs. Pēc spēku samēra Borodavko par Petersu bija taktiski pārāks, bet, par nelaimi, vācietis savu momentu atrada," rezumēja Zeļonijs.

Jau ziņots, ka Borodavko tika pie vienas uzvaras divās cīņās svara kategorijā līdz 100 kilogramiem un sacensības beidza pēc dalības astotdaļfinālā. Pirmajā kārtā Latvijas džudistam bija vajadzīgas tikai 44 sekundes, lai ar tīru uzvaru pārspētu Entoniju Liu no Amerikas Samoa. Astotdaļfinālā pret Petersu cīņa bija daudz sīvāka, un Borodavko pretinieks uzvaru atnesušo rezultatīvo darbību veica jau papildlaikā.

BNS, (371) 67088625, [email protected]