Pasaules Jaunatnes Ziemas Olimpiskajās spēlēs ''Gangvona 2024'' Latviju pārstāv kā #KomandaLatvija jaunais ātrslidotājs un šorttreksites, tā arī daiļslidotāji. Pirms sacensību sākuma, Latvijas Olimpiskā komiteja devās ciemos pie #KomandaLatvija treneriem, lai ielūkotos šo ziemas sporta veidu disciplīnu aizkulisēs. Pasaules Jaunatnes Ziemas Olimpiskās spēles 2024 norisinās no 19.janvāra līdz 1.februārim Dienvidkorejā.

ĀTRSLIDOŠANA

“Tas ir sporta veids, kurā cilvēks sasniedz vislielāko ātrumu, kas ir paša radīts ātrums uz kājām, neizmantojot citus papildlīdzekļus.”

Haralds Silovs, Latvijas ātrslidošanas izlases treneris par gaidāmajām Pasaules Jaunatnes Ziemas Olimpiskajām spēlēm ir ļoti priecīgs: “Pēc lielāka pārtraukuma arī Latvija tiks pārstāvēta ātrslidošanas disciplīnās. Ātrslidošana ir viens no senākajiem ziemas sporta veidiem ar dziļām saknēm arī Latvijā. Te ar ātrslidošanu nodarbojās vairāk nekā 100 gadus atpakaļ un nu, ar prieku varu paziņot, ka ātrslidošana nav izmirusi un tā turpinās. “

Šo disciplīnu treneris raksturo šādi: “Tās ir sacensības uz laiku, uz ledus, uz lielā apļa (ovāla), kurš ir 400 metrus garš. Protams, tam ir atbilstošs speciāls inventārs. Pārsvarā visās disciplīnās uzvarētāju nosaka pēc īsākā laika konkrētajā distancē. Ātrslidošana ir viens no tiem sporta veidiem, kurš vizuāli izskatās viegls, jo kustības ir plūstošas. Sporta veids ir ļoti tehnisks, līdz ar to, rodas ilūzija, ka sportists vienmēr var ātrāk. Kaut kā no malas izskatās, ka nav maksimālā atdeve (ar izņēmumu sprinta disciplīnās), bet tā patiesība ir tāda, ka ātrslidošana ir ārkārtīgi sarežģīts, fiziski grūts sporta veids.  Lai vispār noslidotu to, ko mēs saucam par ne tik ātriem apļiem, tāpat ir nepieciešama ļoti laba fiziskā sagatavotība un spēks. Realitātē tas ir sporta veids, kurā cilvēks sasniedz vislielāko ātrumu, kas ir paša radīts ātrums uz kājām, neizmantojot citus papildlīdzekļus.”

Atbildot uz jautājumu, kādi ir sportiskie mērķi, dodoties uz Gangvonu, treneris atbild: “Uz Jaunatnes Ziemas Olimpiskajām spēlēm mēs dosimies labot visus Latvijas junioru rekordus, kā arī potenciāli ielauzties labāko desmitniekā kādā no distancēm. Mūsu ātrslidotājs Gustavs Vācietis ar šo sporta veidu sāka nodarboties pavisam nesen, bet nu jau ir apliecinājis sevi kā ļoti talantīgu un perspektīvu sportistu. Es viņam novēlu izbaudīt šo pasākumu. Ar cīņas sparu viņam nav problēmu, tāpēc es domāju, ka viņš atdos visu no sevis.”

“Es būšu izvēlēts kā sportistu paraugatlēts. Ir tāda pozīcija, ko izveidojusi Starptautiskā Olimpiskā komiteja. Es komunicēšu ar jaunajiem sportistiem, iedvesmošu, dalīšos savā pieredzē. Noteikti būšu aktīvs arī sociālajos tīklos -  mēģināsim ziņot, kā mums tur iet, rādīt aizkulises,” stāsta Haralds Silovs.

Galvenie starti tiks aizvadīti 22. janvārī –  500 metru distance, 23. janvārī - 1500 metru distance un 26. janvārī Gustavs Vācietis startēs masu startā.

ŠORTTREKS

“Visinteresantākais ir tas, ka ne vienmēr visātrākais vai visstiprākais slidotājs uzvar. Ļoti lielu lomu nospēlē veiksme.”

Agne Sereikaite, šorttreka trenere par sevis pastāvēto sporta veidu stāsta:  “Šorttreks ir ziemas sporta veids, kur sportisti slido ļoti ātri. Mūsu slidas atšķiras ar to, ka viņas ir garākas nekā hokejā vai daiļslidošanā. Visinteresantākais ir tas, ka ne vienmēr visātrākais vai visstiprākais slidotājs uzvar. Ļoti lielu lomu nospēlē veiksme. Mūsu mērķi šajās spēlēs ir – lai sportisti sevi pierāda. Lai atdod sevi visu. Lai nav pēc braucieniem pārmetumi, ka es kaut ko neizdarīju līdz galam. Un, protams, mērķis ir arī iepazīties ar olimpiādi – kās tā ir par lietu. Sportistiem novēlu sajust olimpisko garu un izbaudīt dienas Dienvidkorejā.”

Šorttreku varat skatīties 20., 21., 22. un 24. janvārī.

DAIĻSLIDOŠANA

“Daiļslidošana ir ne tikai sarežģīts sporta veids, bet arī māksla.”

Olga Kovaļkova, daiļslidošanas trenere par gaidāmajām Pasaules Jaunatnes Ziemas Olimpiskajām spēlēm saka: “Ir uztraukums, bet cerams, ka saņemsim labas vietas un labu rezultātu. Sportiste (Sofija Stepčenko) ir diezgan stipra, vinnēja Latvijas čempionātu un iepriekšējās sezonas bija diezgan labas, tāpēc ceram uz labāko. Vēlējums jauniešiem ir – tikai uzvaru! Daiļslidošana ir ne tikai sarežģīts sporta veids, bet arī māksla.  Sportistam jāparāda ne tikai sportiskus elementus – lēcienus, griezienus, bet jādemonstrē arī sava programma, kas ir kā mazs priekšnesums gan tiesnešiem, gan skatītājiem.”

Latvijas pārstāvjus varēs atbalstīt 27. janvārī, kad būs īsā programma puišiem un 28. janvārī - meitenēm.